אסאדו

אסאדו היא שיטת בישול של נתחים שלמים של בשר או בקר או כל נתח בשר אחר על אש גלויה ולא על גחלים.

שיטה זו נוצרה בעקבות צורת החיים אשר הייתה בעבר לאנשים הכפריים בארגנטינה של 1750-1900.
התושבים הכפריים היו נודדים ממקום למקום וצדים את האוכל שלהם. למשל, ניינדו (יען קטן ממדים) חזירי בר, ארנבות בר, ציפורים וכו'.

ניתן להכין אסאדו בשתי שיטות עקריות:
שיטת הבישול הראשונה לאסאדו היא תוך הדלקת מדורה ובישול הבשר. כאשר מדליקים מדורה גדולה, לוקחים את החיה לאחר ניקוי וצולבים אותה עם שני מקלות או מוטות ברזל באזור הכתפיים ובאיזור המותניים, משחילים מוט ארוך נוסף לאורך הבשר וקוברים אותו על האדמה.
זמן הבישול מאד ארוך וממושך ונע בין 3-4 שעות על אש מאד נמוכה.

שיטת הבישול השנה של אסאדו היא שיטת צלייה על רשת ברזל שמתחתיה ישנם מעט גחלים לוהטים ואש נמוכה. וזאת על-מנת שהבשר יתבשל באופן יחיד ולא במכה אחת.
אסדו כולל גם בישול על גרילים כאשר ישנם סוגים שונים של גרילים.
בתמונות למטה ניתן לראות את הגרילים הפופלרים יותר בארגנטינה.

המנגל הגדול ביותר לבישול אסאדו הוא דווקא מנגל ברזילאי. מנגל זה עשוי ממספר קומות ומשתמשים בו עם שיפודים ענקיים להשחלת בשר האסדו. כאשר האש בוערת בכמות גדולה מתחת לשיפודים אלו ניתן לצלות כל דבר, כגון: ירקות, דגים, פירות ואפילו נתחים שלמים של בשר.

הטיפ שלנו:
לא כל קייטרינג עוסק בתחום של קייטרינג אסאדו ולכן, כאשר אתם מזמינים קייטרינג אסדו לאירוע שלכם, חשוב לוודא כי מדובר בחברת קייטרינג אסדו איכותית ובעלת נסיון בתחום של בישול אסדו.
בדקו כיצד חברת הקייטרינג מכינה אסדו, גשו לאירוע אסאדו של החברה והיו בטוחים כי אופן הכנת הבשר וטעמו מספק אתכם.
בארועי אסאדו הדבר הכי חשוב הוא כמובן הבשר, בידקו עם החברה היכן היא קונה את הבשר, בררו כי אכן היה בפיקוח וטרינרי וכי הוא מספק אתכם.

המאמר נכתב ע"י קלאודיו פוליסאר, שף פלקה חוויה קולינרית.